Bilgisayar Oyuncu Koltuğu

Filtrele

Bilgisayar Oyuncu Koltuğu

Bilgisayar Oyuncu Koltuğu Tavsiye, Yorum ve Modelleri;
Oyuncu koltukları, profesyonel gamer'lar ve bilgisayar başında uzun süre zaman zaman geçirenler tarafından tercih edilen koltuk modelleri arasında yer alıyor. Oturma şeklinizi kas ve iskelet sistemine destek olacak şekilde düzenliyor ve kronik ağrılarla karşı karşıya kalmanızın önüne geçiyor.

Oyuncu Koltuğu Ne İşe Yarar?

E-sporcuların rahat bir şekilde oyun oynaması amaçlanarak tasarlanan oyuncu koltukları, omurga sağlığının korunmasına ve oyun performansının arttırılmasına yardımcı oluyor. Her ne kadar koltuk olarak adlandırılsa da sandalye şeklinde üretiliyor. Görüntü olarak klasik bilgisayar sandalyelerini andırıyor ancak konforu ile farkını ortaya koyuyor.

Oyuncu Koltuğu Nasıl Olmalı?

Oyuncu koltuğu seçimi kişinin fiziki özelliklerine göre değişiklik gösteriyor olsa da, dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

  • Oyuncu koltuğunun konforlu olması içini kullanılan süngerin büyük önemi bulunuyor. Zaman içerisinde yumuşaklığını kaybeden süngerler yerine, yüksek teknoloji kullanılarak üretilen poliüretan sünger kullanılan ürünler tercih edebilirsiniz.
  • Amortisörlü oyuncu koltukları, kilonuza ve vücut dengenize göre şekilleniyor. Ayrıca koltuğun kendi etrafında tam bir tur atabilmesi de sağlanıyor.
  • Yüksekliğinin ayarlanabilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Koltuğun yüksekliğinin masa ile aynı olması kolunuzun yorulmasını geciktiriyor ve oynama hassasiyetinizin artmasına yardımcı oluyor.
  • Üst seviye bir oyuncu koltuğu alacaksanız, yatırılabilen koltukları da inceleyebilirsiniz. Bu modelleri, dilerseniz oyun oynarken dilerseniz dinlenme esnasında yatırarak sırtınızı rahatlatabilirsiniz.
  • Oyuncu koltuklarınızın bacakları ve ayakları klasik sandalyelere göre daha güçlü. Bu sayede basınca karşı daha dayanıklı oluyor ve uzun süre kullanılabiliyor.
  • Uzun süreli kullanımlarda boynunuzun ve belinizin ağrımasının önüne geçmek için bel ve boyun destekli modelleri tercih edebilirsiniz.

Hangi Oyuncu Koltuğu Alınmalı?

Oyuncu koltuğu seçiminde kişinin fiziksel özelliklerini, üründen beklentilerini ve bütçesini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bütçeniz kısıtlıysa ve başlangıç seviyesi oyuncu koltuğu alacaksanız, temel özellikleri inceleyebilirsiniz. Yüksekliğinin ayarlanabilir olması, ayaklarının ekstra dayanıklı ve vücut anatomisi dikkate alınarak, omurga sağlığına uygun olarak üretilmesi ilk dikkat edilecek özellikler arasında yer alıyor. Gamer koltuğunda yer alan omuz ve bel destekleri, koltuğun konforunu ciddi anlamda arttırıyor ancak beğendiğiniz modelin bel ve boyun yastığı bulunmuyorsa bunları ekstra olarak da alabilirsiniz.

Profesyonel oyuncular için üretilen üst düzey oyuncu koltuklarında ise pek çok ekstra özellik bulunabiliyor. Genellikle deriden üretiliyor ve 4 class amortisör kullanılıyor. Koltuk, istenilen oranda yatırılıyor ve sabit kalabiliyor. Daha dayanıklı malzeme kullanıldığından dolayı kullanım ömrü de daha uzun oluyor. Profesyonel gamer koltukları arasında masajlı ve bölgesel ısıtmalı modeller de bulunuyor. Masaj özellikli oyuncu koltukları siz oyun oynarken ya da dinlenirken masaj yapabiliyor, vücudun belli bölümlerini ısıtarak soğuk günlerde oluşabilecek kas ağrılarının önüne geçiyor.

Oyuncu Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Oyuncu koltuğu temizliğinde öncelikle koltuğun yapıldığı malzemeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Koltuğun modeli, özellikleri ve üzerinde teknolojik aksamların bulunup bulunmaması koltuğun temizlenme şeklini değiştirebiliyor. Temizlik esnasında kimyasal maddeler kullanmamaya dikkat edebilir, mümkün oldukça doğal temizleyiciler tercih edebilirsiniz. Böylece oyuncu koltuğunuzu daha uzun süre kullanabilirsiniz.

File modeller en rahat temizlenebilen oyuncu koltukları arasında yer alıyor. Elektrik süpürgesi ile tozlarını çekebilir ve ardından ıslak bir bezle temizleyebilirsiniz. Kimyasal içerikli olmayan temizleyiciler kullanmanızda da sakınca bulunmuyor. Deri koltukların temizliği ve bakımı diğer modellere göre daha zor oluyor. Temizliği için özel olarak üretilen deri temizleyicilerini kullanarak ürünün ömrünü uzatabilirsiniz. Kumaş koltuklarda buharlı temizleyicilerden yararlanabilirsiniz. Eğer buharlı temizleyiciniz yoksa koltuğun üzerine bir miktar karbonat dökerek bekletebilir ve daha sonra süpürebilirsiniz.